Bütçene Uygun Aracı Seç,
Güvenilir Ödeme Sistemiyle

Aracını Kirala!

Vites
Yakıt
Kasa
Grup

Malatya Havalimanı Araç Kiralama

Malatya Havalimanı Oto Kiralama

Malatya’da gezilecek yerler, Medlerin, Perslerin, Romalıların, Bizanslıların ve Selçukluların izlerini taşıyan tarihi bir dokuya sahiptir. Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan şehir, Türkiye’nin en büyük 27. ili olma özelliğine sahiptir. 

Malatya’da Gezilecek Tarihi Yerler

Pek çok büyük hükümdarlığa ev sahipliği yapan Malatya, tarihi bir gezi yapmak isteyen turistler için ideal rotada yer alabilecek unsurlara sahip. Malatya’daki tarihi mekanlar şunlardır:

Yeni Cami: Yerel halk arasında Teze Camii olarak da adlandırılan yapının bütün bölümlerinde kesme taş kullanılmıştır. 1894 yılında meydana gelen depremde oldukça büyük hasar alan camiinin yeniden inşası için 2. Abdülhamit tarafından mimarlar görevlendirilmiştir. Camiinin tam olarak bitirilmesi ise Cumhuriyet’in ilk yıllarına uzanmaktadır.

Malatya Konakları: Yaygın olarak Osmanlı’da iki katlı bir şekilde yapılan konaklar, Malatya’nın da tarihi dokularını oluşturmaktadır. Taş, kerpiç ve ahşap malzeme kullanılarak yapılan evlerin 3 katlı örnekleri de bulunmaktadır. Malatya havalimanı oto kiralama aracılığıyla kiralanabilecek araçlarla gidilebilen tarihi konaklar, şehir merkezine uzak değildir. 

Malatya Atatürk Evi: Atatürk’ün Malatya’yı ziyaret ettiği ilk gece konakladığı Eski Türk Ocağı’nın giriş katında bulunan iki odanın müze halline getirilmesiyle hazırlanan Atatürk Evi, 1981 yılında hizmete açılmıştır. Binadan girildiğinde sol tarafta kalan odada Atatürk’ün kitapları sergilenirken, sağ tarafta bulunan odada ise masası ve koltuğu bulunmaktadır. Müzeye giriş ücretsizdir. 

İnönü Müzesi: Aslen Malatyalı olan İsmet İnönü adına yapılan müze İnönü Üniversitesi rektörlük binası giriş katında bulunmaktadır. Müzenin içinde İnönü’ye ait olan eşyalar, fotoğraflar, kitaplar ve Kurtuluş Savaşı'na ait pek çok belge bulunmaktadır. Müze girişi ücretsizdir.

Malatya’da Gezilecek Doğal Güzellikler

malatya havalimanı rent a car

Malatya Havalimanı Araç Kiralama

Doğal güzellikleriyle de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Malatya’daki doğa harikaları şöyle sıralanabilir:

Polat Sulu Mağarası: Doğanşehir İlçesi’nde bulunan doğal mağaralar, dar ve alçak bir girişe sahiptir. Kuzkaya Tepesi’nin 2150 metre yüksekliğinde bulunan mağaranın tabanı kaygan bir özelliğe sahiptir. Mağaranın bütün bölgelerinde uzun sarkıtlar bulunmaktadır. Oluştuğu günden itibaren doğal yapısını koruyan mağaranın alt kısımlarında insan eli değmeyen bölgelerin olduğu da tahmin edilmektedir. 

Günpınar Şelalesi: Darendere İlçesi’nde bulunan şelale, Türkiye’nin 243. Tabiat parkıdır. İlçeye 5 kilometre uzaklıkta bulunan şelale, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında görülmesi önerilen yerlerden biridir. 4o metre yükseklikten dökülen şelalenin sol tarafından yer alan doğal kaynak suları kış aylarında donma özelliğine sahiptir. Tabiat parkı olarak güvence altına alınan şelalenin etrafında, yeme içme alanları da bulunmaktadır. 

Turgut Özal Tabiat Parkı: Şehir merkezine 3 km uzaklıkta bulunan park, özellikle fotoğraf çekmek isteyenler için güzel bir seçenektir. Mangal alanları ve yürüyüş yollarının da bulunduğu park, yöre halkının da sıklıkla ziyaret ettiği alanlardan biridir. Pek çok sosyal etkinlik imkânı sunan parkta, çocuk oyun alanları ve faytonlarla gezilebilecek yerler de mevcuttur. Doğal unsurlara sahip olan park, kaynak suyu ve orman ekosistemini bulundurur.

Malatya’nın Meşhur Yemekleri

Kayısıyla ünlenmiş olan Malatya mutfağının pek çok yöresel yemeği de bulunmaktadır. Neredeyse bütün tariflerin içinde yer alan bulgurla hazırlanan Malatya'nın yöresel yemekleri şunlardır:

Kayısılı Kavurma: Saray mutfağı yemeklerinde de sıklıkla yer alan kuru ya da taze meyve kullanımı, Malatya mutfağında da öne çıkmaktadır. Soğan, kuru kayısı, biber, domates gibi sebzelerin etle sotelenerek hazırlanmasıyla elde edilir. Tarçın gibi baharatlarla lezzetlendirilen yemek, tatlı tuzlu bir aromaya sahiptir. Şehir merkezinde bulunan bütün restoranlarda denenebilecek olan yemek, daha önce denemeyen kişiler için ilginç bir deneyim olabilir. 

Gırık: İnce bulgur tanelerinin kıyma ve baharatlarla yoğurulmasıyla hazırlanan geleneksel yemek, küp şeklinde doğranmış patateslerle pişirilir. Genellikle ana yemek olarak tercih edilen Gırık, çeşitli sebzeler kullanılarak yavaş bir şekilde pişirilir. Genellikle evlerde pişirilen geleneksel tarif, şehir merkezinde bulunan esnaf lokantalarında da yenilebilmektedir. 

Malatya Kömbesi: Türkiye’nin pek çok farklı yöresinde pişirilen Kömbe, Malatya mutfağında kuşbaşı et kullanılarak hazırlanmaktadır. Günün bütün öğünlerinde tüketilmeye uygun olan Kömbe, ince bir şekilde açılan yufkaların arasına kuşbaşı et kullanılarak hazırlanan iç harcın koyulup pişirilmesiyle hazırlanır. Hamur işi, eski tip odun fırınlarında pişirildiğinde daha lezzetli olmaktadır. 

Malatya Usulü Sıkma Köfte: İnce çekilmiş bulgur ve kıyma kullanılarak hazırlanan sıkma köfte, Malatya mutfağının ünlü yemeklerinden biridir. Hazırlana köftelerin domates ve soğanla kavrularak pişirilmesiyle elde edilen yemek, öğle ve akşam yemeklerinde tercih edilmektedir. Geleneksel lezzet, şehir merkezinde bulunan esnaf lokantalarında denenebilir. 

Kiraz Yaprağı Sarması: Diğer yörelere ait sarma türlerinden farklı olarak ekşili köfte ve yoğurtla birlikte servis edilen sarma, kiraz yaprağı kullanılarak hazırlanır. Bahar aylarında dalından taze bir şekilde toplanan ve ipe dizilerek kurutulan kiraz yaprakları, tüm sene boyunca, sarma yapımında kullanılır. Ekşi bir lezzete sahip olan kiraz yaprağı sarmasının içinde bulunan ekşi tadın güçlendirilmesi için yapımında erik kurusu da kullanılır. 

malatya havalimanı oto kiralama

Malatya Havalimanı Rent  A Car

Ören yerleriyle öne çıkan ve tarihi bir yapıya sahip olan Malatya’da yapmadan dönmemeniz gerekenler şöyle sıralanabilir:

Aslantepe Ören Yerini Ziyaret Etmek: Fırat Irmağının batı kıyısında ve Malatya’nın 7Km Kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Malatya havalimanı araç kiralama servisinden alınabilecek araçlarla ziyaret edilebilecek ören yeri, M.S.5-6yy’lar arasında Roma köyü olarak kullanıldıktan sonra Bizans mezarlığı olarak tarihte yerini almıştır. 

Nemrut Dağı’nı Ziyaret Etmek: Kommagene Kralı I. Antiochos’un Nemrut Dağı yamaçlarına yaptırmış olduğu mezar ve anıt heykellerden oluşan tarihi yapı, Helenistik döneme ait en görkemli yapılardan biri olarak kabul edilmektedir. Antiochos’un Tümülüs'ü ve kutsal alanları olarak kabul edilen dağda, Kralın kemiklerinin ve küllerinin de saklı olduğu düşünülmektedir. Tarihi hikayelerde ve yazıtlarda bu şekilde yer alan bilgiler, bugüne kadar hiçbir tarihçi tarafından keşfedilemeyen kemik kalıntıları nedeniyle kanıtlanamamıştır.