Bütçene Uygun Aracı Seç,
Güvenilir Ödeme Sistemiyle

Aracını Kirala!

Vites
Yakıt
Kasa
Grup

Erzurum Havalimanı Oto Kiralama

Erzurum Havalimanı Oto Kiralama

Erzurum’da gezilecek yerler yılın her zamanında turist çeken doğal, kültürel ve tarihi değeri olan yerlerdir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük şehri olan Erzurum, Türkiye’nin en kalabalık 29’uncu şehri olma özelliğini taşımaktadır. Palandöken Dağı’nın eteklerindeki şehir, verimli ovalara sahiptir ve tarım ile hayvancılık önemli geçim kaynakları olarak görülmektedir. Erzurum’un son yıllarda en canlı olduğu zaman ise, kış turizminin yapıldığı kış aylarıdır.

Erzurum’da Gezilecek Tarihi Yerler

Erzurum’daki tarihi mekanlar arasında bazılarının tarihleri 4.000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Urartular, Romalılar, Bizanslar, Araplar, Osmanlılar gibi çok sayıda medeniyetin izini taşıyan bir şehir olduğu için bu tarihi eserlerine de yansımıştır. Erzurum’un mutlaka görülmesi gereken tarihi yerleri şunlardır:

 • Çift Minareli Medrese: Erzurum’un sembol tarihi mekanlarından biridir. 13. yüzyılın sonlarında yapıldığı düşünülse de henüz ne kadar süredir var olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur. Hatuniye Medresesi olarak isimlendirildiği zamanlar da bulunmaktadır. Bunun nedeni ise; Selçuklu Sultanı Alaattin Keykubat’ın kızı Hundi Hatun ya da İlhanlı hanedanlarından Padişah Hatun’un bu medreseyi yaptırdığını düşünmeleridir.
 • Aziziye Tabyası: Top Dağı’nda bulunmaktadır. Erzurum’un 10 km kuzeydoğusundaki Aziziye Tabyası’na daha rahat gidebilmek için Erzurum havalimanı oto kiralama hizmetini tercih etmek veya özel araç kullanmak gerekmektedir. 1952 yılında yapılan anıt, 1877-1878 yılları arasında süregelmiş olan Osmanlı Rus Savaşı’nı temsil etmektedir.
 • Erzurum Kalesi: Bizanslıların yaptırdığı düşünülen bir tarihi güzelliktir. Hem iç hem de dış kaleden oluşmaktadır. Dış kalenin dört yönünde de kapı bulunmaktadır. Bu kapılar Tebriz Kapısı, Erzincan Kapısı, Gürcü Kapısı ve İstanbul Kapısı olarak isimlendirilmektedir. Ancak günümüzde surların çoğu yıkılmıştır.
 • Üç Kümbetler: Çifte Minareli Medrese’nin güneyinde olmakla beraber, Anadolu Selçuklu’daki mezar yapılarını incelemek isteyenlerin mutlaka ziyaret etmeleri gereken bir yapıdır. Kümbetlerden en büyük olanın Emir Saltuk’a ait olduğu düşünülmektedir. 12 ya da 14. yüzyılın başlarında yapıldığı düşünülmektedir.
  erzurum havalimanı araba kiralama

Erzurum Havalimanı Araç Kiralama

Erzurum’daki doğa harikaları oluşum şekilleri ve görünümleri bakımından dünyanın beğenilen pek çok güzelliği ile benzerlik göstermektedir. Şehir merkezinin dışında olan ve özellikle bahar ya da kış aylarında ziyaret edilmesi tercih edilen doğal güzellikler aşağıda verilmiştir:

 • Narman Peribacaları: Kırmızı periler diyarı olarak da isimlendirilen bu bölge; 2012 yılında UNESCO Türkiye Milli Komitesi tarafından Dünya Geçici Miras Listesi’ne alınmış önemli bir doğal güzelliktir. Kolorado Vadisi’ndeki Büyük Kanyon ile benzerlik gösteren bir yapısı vardır.
 • Narman Beş Göller: Otlutepe Yaylası’na 2 km uzaklıkta olan, farklı büyüklüklerde beş göl bulunduran bir bölgedir. Yaz aylarında turistlerin uğrak noktası olan bu bölgede doğa yürüyüşü ve kamp yapılabilmektedir.
 • Tortum Şelalesi: Tortum Çayı üzerinde oluşmuş olan Tortum Gölü’nün sonunda bir de şelale bulunmaktadır. Erzurum havalimanı araç kiralama yaparak gidip şelaleyi izleyebileceğiniz ve piknik yapabileceğiniz bir alandır. 48 metre yükseklikten dökülen ve 22 metre genişliği olan bu şelaleyi cam seyir terasından izleyebilmek mümkündür.
 • İspir Yedigöller: Kaçkar Dağı’nda, ortalama dört bin rakımda olan bir doğal güzelliktir. Turkuaz rengi volkanik göllerin bulunduğu bu bölgede toplamda 11 adet göl vardır. Dağcılık sporu ile uğraşanlar veya kamp yapmak isteyenler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir bölgedir. Yazın dahi erimemiş karların görülebildiği bir yerdir.
  erzurum havalimanı rent a car

Erzurum Havalimanı Rent A Car

Erzurum’un yöresel yemekleri, Erzurum’un coğrafi yönden bir kavşak oluşturması sebebi ile özgün lezzetlere sahiptir. Erzurum; İpek Yolu üzerinde Anadolu, Kafkaslar ve İran arasında kalan bir kavşak noktası olduğu için mutfağı da birçok kültürden etkilenmiştir. Hayvancılığın geliştiği bir bölge olması da yapılan yemeklerdeki malzemelerin doğal ve organik olmasını sağlamaktadır. Erzurum’un mutlaka tadılması gereken lezzetleri şöyledir:

 • Aşotu Çorbası: Yoğurt, soğan, buğday ve yumurta gibi malzemeler ile hazırlanan aşotu çorbasına kıyma da konulabilmektedir. Sıcak içilen, oldukça sağlıklı bir çorbadır.
 • Cağ Kebabı: Birçok turistin Erzurum’a gitme amaçlarından biri olan, en bilinen ve sevilen yemeklerinden biridir. Erzurum havalimanı rent a car hizmeti alarak cağ kebabı ile meşhur olan restoranlara kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir.
 • Şalgam Dolması: İç harcı şalgam dilimleri arasına konduğu için ismini buradan almıştır. İç harcında kıyma, salça, pirinç, bulgur, tuz ve baharatlar bulunmaktadır. Zaman içerisinde Erzurum’da şalgam dolmasının farklı versiyonları yapılmaya başlanmıştır.
 • Lalanga: Erzurum’da çoğunlukla kahvaltıda tercih edilen bir lezzettir. Yumurta, süt, un ve yağ gibi temel malzemeler ile hazırlanmaktadır. Görüntü itibari ile krep gibi bir lezzettir.
 • Lor Dolması: Yaprak sarmaya benzeyen bir görüntüsü olsa da lezzeti oldukça farklıdır. Pazının içerisine bulgur ve lor peyniri karışımının eklenip sarılması ile hazırlanmaktadır.

Erzurum Havalimanı Araba Kiralama

Erzurum’da yapmadan dönmemeniz gerekenler arasında en popüleri, Erzurum’un kış turizmi canlı olan bir yer olması sebebi ile kış festivaline katılmaktır. Ancak farklı kültürlerin uyum içerisinde bir arada yaşadığı bir yer olan Erzurum’da, yılın farklı zamanlarında çok sayıda etkinlik düzenlenmektedir.

 • Winterfest: Dünyanın sayılı kayak merkezlerinden biri olarak gösterilen Palandöken Erzurum’dadır. Her sene aralık ayının son haftalarında yılbaşı ruhunu canlı tutmak, kış tatili yapmak ve kayak keyfini yaşamak için çok sayıda insan Winterfest’e gitmektedir.
 • Erzurum Balık Ekmek Şenliği: Haziran ayının ikinci haftasında düzenlenmektedir. Erzurum deniz olmayan bir şehir olduğu için Erzurumluların balığı ve deniz ürünlerini sevebilmeleri için yapılmaktadır. Erzurum havalimanı araç kiralama hizmeti alarak Tortum ilçesine ulaşıp bu şenliğe katılım sağlanabilmektedir.
 • Akdağ Kültür ve Sanat Festivali: Haziran ayının dördüncü haftasında yapılmaktadır. Yöresel lezzetlerin, el sanatlarının, halk danslarının ve doğal güzelliklerin tanıtıldığı bir kültür şenliğidir. Olur ilçesinde yapılmaktadır.
 • Azize Tabyaları Spor Şenlikleri: Her sene haziran ayında, farklı spor dallarına yönelik etkinliklerin yapıldığı bir şenliktir. Uçurtma yarışmaları da düzenlenmektedir.