Bütçene Uygun Aracı Seç,
Güvenilir Ödeme Sistemiyle

Aracını Kirala!

Vites
Yakıt
Kasa
Grup

Erzincan Havalimanı Oto Kiralama

Erzincan Havalimanı Oto Kiralama

Erzincan’da gezilecek yerler, sadece tarihi yapılarla sınırlı değildir. Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan şehir, çevresi dağ, ortası bağ olarak tanımlanmaktadır.  En önemli nehirlerden biri olan ve uzun süre çevresinde uygarlıklar kurulup yıkılan Fırat Nehri'ne ev sahipliği yapan şehir, pek çok kanyon, göl ve akarsu ile doğal güzellikleri de barındırmaktadır. 

Erzincan’da Gezilecek Tarihi Yerler

Anadolu’da medeniyetlerin kurulduğu coğrafya üzerinde konumlanan Erzincan, zengin bir kültüre ve tarihi bir dokuya sahiptir. Erzincan’daki tarihi mekanlar şunlardır:

Mama Hatun Kervansarayı: Nasıl ve kim tarafından yaptırıldığına dair bir kitabe olmayan Mama Hatun Kervansarayının 12. Yüzyıla ait olduğu düşünülmektedir. Kervansarayın hemen yanında yer alan ve tarihi çok eskilere dayanan hamam da günümüzde hala hizmet vermektedir. Mama Hatun Kervansarayı, şehir merkezine 82 km uzaklıkta bulunmaktadır. Erzincan havalimanı araç kiralama hizmetinden yararlanarak tarihi mekâna kolay bir şekilde gidilebilmektedir. 

Abrenk Kilisesi: Anadolu’da yer alan en eski ve sağlam Ermeni kiliselerinden biri olan tarihi yapının tarihi, kitabeye göre 1854 yılına kadar dayanmaktadır. Vank Dağı’nın üzerinde yer alan kilisenin hemen yanında iki adet dikili taş ve etrafı duvarlarla çevrili bir şapel bulunmaktadır. 

Gülalibey Camii: Erzincan’ın Kemah ilçesinde yer alan camii, şehrin en önemli tarihi eserleri arasında gösterilmektedir. 1454 senesinde inşası tamamlanan camii, Emir Gülalibey tarafından yaptırılmıştır. Üç farklı kitabesi bulunan camide, birinci kitabe camiinin yapılmasına, ikinci kitabe onarım dönemine aittir ve üçüncü kitabenin ise camiye başka bir yerden getirildiği düşünülmektedir. Yapımında moloz ve taşma kes kullanılan cami, kare plana sahiptir. 

erzincan havalimanı araba kiralama

Erzincan Havalimanı Araç Kiralama

Oldukça fazla doğal güzelliğe sahip olan Erzincan’daki doğa harikaları şöyle sıralanabilir:

Karanlık Kanyon: Erzincan'ın merkezine 150 km uzaklıkta bulunan Karanlık Kanyon, dünyanın en büyük kanyonları arasında yer almaktadır. Rafting ve kano gibi doğa sporlarının yapılmasına uygun olan kanyona ulaşılması için yaklaşık olarak 1,5 saatlik bot yolculuğu yapılması gerekmektedir. 

Girlevik Şelalesi: Erzincan merkezine 35 km uzaklıkta bulunan şelaleye, Erzincan havalimanı rent a car hizmetinden yararlanılarak kolay bir şekilde ulaşılabilmektedir. Türkiye’nin en büyük şelaleleri arasında olan doğal şelale, yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi gören yerlerden biridir. Kış aylarında donan şelale, fotoğraf sanatıyla ilgilenen kişiler için, bütün mevsimlerde ziyaret edilebilen alanlardan biridir. Çevresinde dinlenme ve piknik alanları da bulunan şelale, yöre halkı tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. 

erzincan havalimanı rent a car

Erzincan Havalimanı Rent A Car

Ağırlıklı olarak hamur işi, süt ve et ürünleri barındıran yemeklere sahip olan Erzincan mutfağı, bölgeden geçmiş olan uygarlıkların doğal bir sentezidir. Oldukça lezzetli yemeklere sahip olan Erzincan'ın yöresel yemekleri şunlardır:

Pirpirim Aşı: Gaziantep ve Erzincan illerinde meşhur olan Pirpirim aşı, semizotu yaprakları kullanılarak hazırlandığı için ekşi bir lezzete sahiptir. İçinde nohut, bulgur, et ya da mercimek gibi ürünlerin de kullanıldığı sulu yemek, genellikle ana yemek olarak servis edilir. 

Erzincan Döneri: Etlerin özenle marine edilmesiyle hazırlanan Erzincan döneri, bölgede yetişen ve doğal yemlerle beslenen hayvanlardan elde edilen etler kullanılarak hazırlanır. Türkiye’de yenilebilecek en lezzetli dönerlerden biri olduğu söylenen yemek, tereyağı ile servis edilir.

Babikko: Doğu Anadolu’da bulunan pek çok şehirde meşhur olan yemeklerden Babikko, Erzincan’ın da klasikleşmiş lezzetlerindendir. Büyük bir ekmeğin içi oyularak yapılan yemek, parçalanan ekmeklerin üzerine dökülen sarımsaklı yoğurt ve kızgın tereyağı dökülerek hazırlanmaktadır. Etsiz mantı gibi de düşünülebilecek olan yemek, ana yemek olarak servis edilmektedir. 

Kelecoş: Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan pek çok şehirde yapılan yemek, her şehirde farklı bir isimle anılmaktadır. Erzincan ve Elazığ’da Kelecoş olarak bilinen yemek, Erzurum’da Keleçaşı, Ağrı, Van ve Hakkâri şehirlerinde ise Keledoş ismiyle bilinmektedir.

Evelik Sarması: Erzincan’da yetişen endemik bitkilerden biri olan evelik kullanılarak hazırlanan sarma, et ve pirinç kullanılarak hazırlanan iç malzeme ile sarılmaktadır. Ispanağa benzeyen bir yapıya sahip olan evelik otunun kökleri de kaynatılarak çay olarak içilebilmektedir. Hafif ekşi bir lezzete sahip olan otun en önemli özelliği, bol miktarda C vitamini ve fosfor bulundurmasıdır.

Boranı: Kuzu eti ve ıspanak kullanılarak hazırlana yemek, kıvamlı bir çorba gibidir. Her yörede farklı kıvam ve içeriklerle hazırlanan yemek, esas olarak İran mutfağı çıkışlıdır. Ispanağın ana malzeme olarak geçtiği yemekte, tercihe ya da yöreye göre fasulye ve nohut da kullanılabilmektedir. Borani, ana yemek olarak servis edilir. 

Haşıl: Kuzey İran’dan Anadolu’nun farklı şehirlerine yayılan ve her yörede farklı şekilde yorumlanan yemeklerden biri de Haşıl’dır. İçinde bol miktarda tereyağı ve sarımsaklı yoğurt kullanılan yemek, haşlanan buğdayların un ile karıştırılmasıyla hazırlanır. Kars’ta da gelenekselleşen yemek, iki ilde farklı bir şekilde yorumlanmaktadır. 

erzincan havalimanı oto kiralama

Erzincan Havalimanı Araba Kiralama

Hem doğal güzellikleri hem de tarihi çok eskilere dayanan kültürel yapısı ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini gören Erzincan’da yapmadan dönmemeniz gerekenler şöyle sıralanabilir:

Kemaliye Evlerini Görmek: Oldukça eski bir tarihe sahip olan Kemaliye evleri, pek çok uygarlık tarafından kullanılan yapılardan oluşmaktadır. Sofa, divanhane ve oda gibi bölmelerden oluşan Kemaliye evleri, Erzincan havalimanı araba kiralama hizmetleri kullanılarak ziyaret edilebilmektedir. 

Ekşisu’ya Gitmek: Şehrin en önemli sulak alanlarından biri olan Ekşisu, Erzurum’dan Erzincan’a giden yolun sol tarafında bulunmaktadır. Sodalı su kaynaklarından biri olan sazlık, şehrin geçim kaynaklarından biridir. Doğal bir dinlenme alanı olan sazlık, göçmen kuşların göçleri sırasında durduğu yerlerden biridir. Piknik ve gezi alanlarına sahip olan sazlık, hafta sonlarında vakit geçirmek için değerlendirilebilir. Go-kart pisti, su bisikleti havuzu ve aile restoranı gibi olanaklar bulunan sazlık, aileler için de ideal gezi alanlarından biridir.