BLOG

Sivas Gezilecek Yerler

Yazar: Admin
2 yıl önce
Kategori: GEZİ REHBERİ

Kangalların şehri, aynı zamanda Kangal adlı bir ilçeye de sahip olan İç Anadolu’da yer alan Sivas şehri hem iklimi hem de tarihi yapıları ile muhteşem bir atmosfere sahip. Ninelerin ve dedelerin dimağında kalan güzelim masallarını anlattığı harika köylerinde müthiş insanıyla aklımızda yer eden Sivas ilimizi tanımak için bir gezintiye çıkalım.

Sivas ili kültürel farklılığı müthiş yemekleri ve soğuk iklimi ile diğer bölgelerden ayrılan bir şehir. Hem İpek hem de Kral yolu güzergahında bulunan bu şehir bu nedenle farklı mimari eserlere ve yapılara ev sahipliği yapmakta. Sivas’ın harika tarihini gezmek istiyorsanız uçaktan iner inmez havalimanı araç kiralama şirketlerinden kiralayacağınız bir araç ile tüm ilçeleri gezebilir, tarihi yapıları ziyaret edebilir ve gezinizi sonlandırabilirsiniz.

Sivas Divriği Ulu Camii 

Divriği Mucizesi olarak anılan ve UNESCO tarafından 1985 yılında dünya mirası listesine eklenen Divriği Ulu Camii taş işçiliğini ne denli güzel olabileceğini bize gösteren yapılardan biridir. Anadolu Selçuklu Devleti tarafından inşa ettirilen caminin inşasına 1228 yılında başlanmış ve tam 14 yıl sürmüştür. Bu caminin en önemli özelliklerinden biri taş yapının üzerinde bulunan motiflerin hiçbirinin kendini tekrar etmemesidir. Yapımında büyük emeklerin harcandığı bu camiyi görmeden buradan ayrılmayın.

Çift Minareli Medrese

Sivas’ın simgesi haline gelen Çift Minareli Medrese ise 1271 yılında inşa edilmiştir. Anadolu’nun en yüksek taç kapısına sahip olan medrese İlhanlılar Veziri tarafından yaptırılmıştır. Çift minaresi ile dikkatleri üzerine çeken cami tuğla ve çiniler ile süslenmiştir. Eğer Sivas’a uğrarsanız Sivas araç kiralama şirketlerinden kiralayacağınız bir araç ile bu yörenin tüm tarihi yapılarını gezebilir ve yerel lezzetlerinden tadabilirsiniz.

Sivas Eğri Köprü

Kızılırmak nehri üzerinde bulunan ve Selçuklu Devleti tarafından yaptırılan köprü görenleri hayrete düşürmektedir. 18 adet kemeri, 180 metre uzunluğu ve 5 metre yüksekliğe sahip Eğri köprü adını da eğri bir yapıda olmasından alıyor. 130 derecelik bir açıya sahip olan bu köprü 800 yıldır hala ayakta kalmayı başarmıştır.

Gürün Gökpınar Gölü

Sivas’ın tarihi eserlerini gezdikten sonra mutlaka görülmesi gereken bir yer ise Gürün Gökpınar Gölüdür. En dikkat çekici özelliği suyunun berraklığı olan bu göl yer yer 20 metre derinliğe de sahip olsa tabanının görülmesine müsaade ediyor ve ortaya muhteşem bir görüntü çıkıyor. Güneşin açısı ile birlikte renk değiştiren bu göl gökyüzünün eşsiz mavi renginin suya yansıması ile bambaşka bir şölen sunmakta.

Kangal Balıklı Kaplıca

Sivas tarihi güzelliğinin yanı sıra sağlık turizminin de en önemli mecralarından biri. Kangal ilçesinde bulunan Kangal Balıklı Kaplıca adeta sağlık dağıtıyor. Sedef hastalığına iyi geldiği bilinen kaplıca balıkları sayesinde sedef hastalıklarını tedavi ettiği düşünülüyor. Ayrıca bol mineralli suyu ile romatizmal hastalıklara karşı da tam bir şifa deposu niteliğinde. Bu kaplıcaya gidebilmek içinde tek yapmanız gereken Sivas oto kiralama şirketlerinden bir araç kiralayarak Sivas’ın Kangal ilçesinin yolunu tutmak olacaktır. Böylece en vaktinizi ulaşım için ilçe otobüslerinde geçirmeden kaplıcanın suyundan şifa toplayabilirsiniz.
 

aracimi kiraya vermek istiyorum

Arabamı Kiraya Vermek İstiyorum

Araba kiralama sektöründe hizmet vermekte o...

İzmir Atv Kiralama

İzmir ATV Kiralama Hizmeti 

Günümüz çağının...

İzmir Motorsiklet Kiralama

İzmir Motosiklet Kiralama

Özellikle tarihi ve doğal güzellik...

İzmir Bisiklet Kiralama

İzmir’de Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Gezmeyi ve y...

Amasya Ferhat ve Şirin’in Memleketi

Amasya; Ferhat ve Şirin’in Memleketi

Aşk, acı çekmektir d...