BLOG

Karadeniz Bölgesindeki Gormeniz Gereken Muhtesem Yerler

Yazar: Admin
1 yıl önce
Kategori: GEZİ REHBERİ

Karadeniz Bölgesindeki Görmeniz Gereken Muhteşem Yerler

Yaz aylarının gelmesi ile başlayan tatil planları içerisinde bu yıl Karadeniz turu keyifli bir yaz tatili geçirmenizde etkili olacaktır. Yemyeşil doğası, mükemmel havası ile sizleri kendisine hayran bıraktıracak olan bu yöre ülke turizmi için oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Karadeniz bölgesi tarihi ve doğal güzellikleri ile sizleri kendisine hayran bıraktırırken büyük şehirlerde yaşamanın vermiş olduğu hislerden arınmanın huzuru ile canlanacaksınız. Karadeniz gezilecek yerler bakımından oldukça geniş seçeneklere sahip bir bölge olarak sizlere doyumsuz anlar yaşatacak ve bu geziden çok keyif alacaksınız.

Daha önce Karadeniz’i gezle fırsatı bulamayanlardansanız bu ilk geziniz sonrası bu bölgeye adeta âşık olacak ve her fırsatta tekrar bu güzel yerleri gezmek için tekrar geleceksiniz.

Gezilecek yerler konusunda seçiminiz ne yönde olur bilemiyoruz ama emin olmalısınız ki Batı Karadeniz veya Doğu Karadeniz hiç fark etmez hangi bölgeyi seçerseniz seçin Karadeniz’de gezilecek yerler bakımından muazzam bir seçenek yapmış olacaksınız. Bizlere soracak olursanız Karadeniz’i karış karış gezerek tüm güzelliklerin tadına varmalı ve doyumsuz bir gezi turu yapmış olarak bu bölgeden ayrılmalısınız. Karadeniz’i baştan sona gezerken araç kiralama firmalarından bir araç kiralayarak gezinizi konforlu hale getirebilirsiniz. Şahsınıza ait bir aracın varlığı sizlere kendinize göre rotalar belirlemek konusunda büyük avantajlar sağlayacaktır. Rotanız ne tarafa olursa olsun eşsiz güzellikler sizleri ve yanınızda bulunan sevdiklerinizi bekliyor olacaktır. Karadeniz turunda gezilecek yerler için Karadeniz gezi rehberi olan Emacarrental ekibinden yararlanabilirsiniz.

karadeniz köyleri

Batı Karadeniz Gezisinin Başlama Noktası Güzel Şehir

 • Zonguldak

Zengin taşkömürü madenlerine sahip Zonguldak tarih ve doğanın Karadeniz kıyılarında birleştiği şehirlerden birisidir. Zonguldak turistik yerler bakımından oldukça geniş İmkânlara sahip bir şehir olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. İçerisinde bulundurduğu tarihi mağaralar, güzel plajlar ve gezi yerleri ile Karadeniz’in ilgi çeken şehirleri arasında yerini almıştır. Bu güzel şehri gezerken huzur dolu anlar yaşayacak ve mutlu bir tatil geçirmenin tadına varacaksınız.

Bu güzel şehirde Zonguldak gezi rehberi oluştururken listenize Tieion Antik Kenti ve Filyos Kalesini mutlaka eklemelisiniz.

Eski bir kilise temellerinde bulanan Halil Paşa Konağı- Ereğli Müzesi tarihi eserlerden hoşlananların uğrak yeri olarak tanımlanabilir. Bir efsaneye göre Herkül’ün Hades’e ait köpek ile dövüş yaptığı yer olarak bilinen üç mağaradan oluşan Cehennemağzı Mağarası’nı görmeden bu bölgeden ayrılırsanız üzülürsünüz.

 • Bir sonraki durak Yörük Köyü

Kendine has hikâyesi ile Safranbolu evlerine benzerliği olan bu köydeki evler Yörük Köyü tarihi açısından büyük önem taşımaktadır. Köyün en eski evi 450 yıldır zamana meydan okumayı başarmış bir ev olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Farklı iklimi sayesinde yerli ve yabancı turistleri kendisine çeken Yörük Köyü Karadeniz Bölgesi için büyük öneme sahip yerler arasındadır. Kastamonu araç kiralama şirketleri vasıtasıyla kiralayabileceğiniz bir araç ile bu güzel köyü doyasıya gezebilirsiniz.

karadeniz köyleri

 • Batı Karadeniz Turları Sizleri Bekliyor
 •  Akgöl’ün muhteşem görüntüsünde huzur bulacaksınız.

Sinop ili içerisinde bulunan muhteşem doğa güzelliklerinden birisi olan Akgöl yaz kış muhteşem doğa manzarası ile görenleri kendisine hayran bıraktıracak yerler arasında yer almaktadır. Samsun tarafından bu güzel gölü görmeye gelenler için Samsun araç kiralama şirketlerinden edinecekleri araçlar büyük kolaylık olacaktır. Sinop geziniz için güzel bir durak olacak olan bu göl doğa etrafında doğa yürüyüşü yapmanız için mükemmel bir seçenek olacaktır. Göl tutkunlarının son yıllarda bu göle olan merakı gölün popüler olmasında büyük etki yaratmıştır.

 • Ağaç Tüneli büyülü bir yol

Araba yolculuklarını sevenleri için büyük bir keşif olacak olan bu yol daha önce arabayla giderken izlediğiniz tüm yolları sizlere unutturacak güzelliktedir. Bu güzel yola vardığınızda arabadan inmek için sabırsızlanacak ve bu anları sevdikleriniz ile paylaşmak için telefonlarınıza sarılacaksınız.

Bir yol düşünün her iki tarafından ağaçlarla kaplanmış bir biçimde sizlere muazzam bir güzellikle eşlik ediyor olsun. Karabük-Bartın yolu üzerindeki bu eşsiz manzara ağaç tüneli olarak geçmektedir. İnanılmaz güzellikte olan bu yol özellikle sonbaharda sarı ve kırmızı yaprakların dansına sizleri seyirci etmektedir. Yol kenarı müsait bir yer bularak bu güzel yolculuğu fotoğraflarla ölümsüz kılmayı ihmal etmemelisiniz.

Karadeniz’in Tüm Güzelliklerini Keşfedin

 • Hattuşaş

Leblebisi ile ünlü şehre geldiğinizde sizleri eşsiz ve doğal güzellikler bekliyor olacaktır. Çorum ilinin en cazip gezi yerleri arasında yer alan Hattuşaş dünya üzerinden çok sayıda meraklısını kendisine çekmeyi başarmıştır.

Anadolu’da kurulmuş ilk başkent olan Hattuşaş Unesco Dünya Kültür Mirası listesi içerisinde yer almaktadır. Zamanında Hitit kavmine 450 yıl başkentlik yapmış olan bu güzel kültür mirasımız ile Karadeniz turunuz esnasında mutlaka tanışmanız gerekir. Çorum araç kiralama firmalarından kiralanmış aracınız vasıtasıyla bu güzel tarih ve kültür merkezini ziyaret edebilir ve Çorum gezi rehberi için bu güzel yer hakkında fikirlerinizi yansıtabilirsiniz. Krallara ait tapınakları ve konutları görebileceğiniz bu güzel gezi tarihe bakış açınızı değiştirecektir. Çorum ilinin Boğazkale ilçesi sınırları içerisinde görebileceğiniz bu yapı turistlerin uğrak yerleri arasında bulunan ülkemizin nadir değerleri arasında yer almaktadır.

Karadeniz Turuna Amasya İle Devam Edelim

 •  Ballıca Mağarası sizleri büyüleyecek

Doğa sevenler için mağara gezileri vazgeçilmez bir tutkudur. Türkiye için önemli bir yere sahip olan bu mağara turistlerin uğrak yeri halini almış bulunmaktadır.  

Dünyanın en büyük mağaralarından birisi olan İndere olarak da bilinen bu mağara Tokat’ın Pazar ilçesinde bulunmaktadır. 8 adet salona sahip olan bu mağara 680 metre uzunluğa sahiptir. 3.4 milyon yaşında olduğu düşünülen bu mağara uluslar arası alanlarda da konuşulan bir yapıdır. Tokat araç kiralama kurumlarından edinmiş olduğunuz aracınız ile bu mağarayı ziyarete geldiğinizde ilk fark edeceğiniz şey nefes almanın bu denli güzel olduğu hissi olacaktır. İçerisinde ki yüksek nem sayesinde bol oksijenin farkına varacaksınız. Tokat gezi rehberi oluşturulurken asla atlanmaması gereken bu mağara sizlere değişik yerler görmenin hazzını yaşatacaktır.

 • Amasya Arkeoloji Müzesine uğramadan Karadeniz turu tamamlanmaz

Amasya Merzifon havalimanı araç kiralama firması aracılığı ile kiralamış olduğunuz aracınız ile güven içerisinde gezinize devam edebilirsiniz.

Karadeniz turunuza bir müze eklemeden olmazdı diye düşünüyoruz. Amasya Müzesi nerede?  Sorusunu dillendirecek olursak. Şehir merkezinde bulanan müze meraklılarını beklemektedir.  14. Yüzyıldan kalma mumyaları görmek elbette ki sizlerin de dikkatini çekecektir. Amasya Müzesi 1925 yılında açılmış ancak farklı binalarda hizmet vermiştir. Karadeniz turu için başladığınız bu yolculukta müzelerin önemini biliyor ve bu müzeyi ziyaret etmenizi özellikle tavsiye ediyoruz. Buram buram tarih kokan bu yer sayesinde tarihe bakış açınız değişecek ve buradan ayrılırken zorluk çekeceksiniz. Tarihi kalıntıları incelemekten ve tarih hakkında bilgiler edinmekten hoşlananlar için olmazsa olmaz bir gezi planı içerisinde yer alan bu müze günümüze ışık tutacak çok sayıda eseri bünyesinde barındırmaktadır.

Müzeyi ziyarete giderken Amasya Müzesi ziyaret saatleri hakkında bilgi edinmeli ve bu saatler içerisinde orada bulunmalısınız. Yaz aylarında 08.00-19.00 arasında müzeyi gezebilirken kış aylarında burada bulunmanız halinde 08.00-17.00 arası müzeyi ziyaret edebileceksiniz.

18 yaşından altındakilere ücret alınmayan Amasya Müzesi giriş ücreti ise makul düzeylerdedir.

 • Bandırma Vapuru Müzesi’ni görmeden buradan ayrılmamalısınız

İstanbul’da bir firmanın satın alarak müze olarak halka hazırlamış olduğu Bandırma Vapuru içerisinde bulunan toplam 13 adet balmumu heykel ile ziyaretçilerine mükemmel anlar yaşatmaktadır. Samsun’a gelerek bu vapuru görmek isteyen milyonlarca insana hizmet eden bu müze geçmiş dönemlerin izlerini taşımaktadır.

Samsun Çarşamba Havalimanı araç kiralama firmalarından kolaylıkla edinebileceğiniz araçlar vasıtasıyla Bandırma Vapuru Müzesi’ni ziyarete gelebilirsiniz.

Tarihimizin değişmesinde çok önemli bir yere sahip olan bu vapurun müzeye çevrilmesi tarihi canlı tutmak adına yapılmış müthiş bir hareket olmuştur. Kurtuluşumuzun simgesi olan bu vapuru gezerken buram buram tarih kokuları arasında geçmişe yolculuk yapacaksınız.

16 Mayıs’ta yola çıkarak 19 Mayıs’ta yerine ulaşan bu vapur buradaki görevini başarılı bir şekilde tamamlamış ve İstanbul’a geri dönmüştür. Son olarak arızalanan vapur parçalara ayrılmıştır. Müze içerisinde yer alan vapur ise orijinaline çok yakın bir taklittir. Bu güzel tarihi müzeyi çok seveceğinizi düşünüyor ve buradan o günlerin duyguları ile ayrılacağınızı biliyoruz. Atatürk için ne denli önemli olduğu herkes tarafından bilinen bu yapıtı inceleme fırsatı bulmak sizler içinde bir ayrıcalık olacaktır.

trabzon uzungöl

Doğu Karadeniz Turu Başlasın

 • Tarih kokan Ayasofya Kilisesi Müzesi ile tanışın

Değişik inançlara ev sahipliği yapan Doğu Karadeniz kilise olarak inşa edilmiş ancak sonrasında cami olarak hizmet veren bir yapı ile dikkatlerinizi çekmektedir. Trabzon merkez araç kiralama kolaylığı ile edinmiş olduğunuz araç sayesinde rahatlıkla kilisenin bulunduğu yere gelebilir ve eşsiz zamanların tadını çıkarabilirsiniz.

2013 yılında cami faaliyeti vermesi için halka açılan bu yapı kilise işlevinden çıkıp cami işlevi aldığı dönemlerde müze olarak hizmet vermiştir. Adem ile Havva’nın yaratılışlarının sembolize edildiği yapı tüm inançlardan bir parça taşımaktadır.

Trabzon’un Ayasofya Mahallesi’nde bulunan Ayasofya Kilisesi Müzesi mimarisi ile sizleri büyülü atmosferlere götürecektir. İçerisindeki güzellikleri bu güne kadar korumayı başarmış olan yapı çizimleri ile tüm inançları bir araya getirmeyi başarmıştır. İsa peygamber hakkında detayların bulunduğu iç mimari görenleri kendisine hayran bıraktırmaktadır.

 • Muazzam bir tarih eseri Sümela Manastırı

Milattan sonra 365-395 yılları arasında yapılmış olan bu eşsiz tarihi yapı Türkiye’nin en önemli tarihi yerleri arasında yer almaktadır. Karadeniz turunuza bu yapıyı görmeyi mutlaka eklemelisiniz. Bir diğer adı da Meryem Ana manastırı olan bu eşsiz yapı Trabzon’un Maçka ilçesinde ziyaretçilerini bekliyor. Trabzon havalimanı araç kiralama imkânları ile edinmiş olduğunuz araçlar vasıtasıyla Sümela Manastırı ziyaretinizi yapabilirsiniz.  Büyük bir ihtişam ile dağın tam ortasında yer alan yapıya aracınızı park ettikten sonra tırmanarak varacaksınız.

Deniz seviyesinden 1.150 metre yükseklikte olan bu yapı Rum Ortodoks kilisesi ve manastırı olarak bilinmektedir. Altındere Vadisi sınırları içerisinde yer alan bu yapıyı görmeye geldiğinizde muhteşem vadi gezinizi de tamamlamalısınız.

Doğu Karadeniz’in büyüsü ile gezinize devam edin

 • Giresun Adası yeni yerler keşfine çıkanları bekliyor

Ülkemizin saklı kalmış güzellikleri arasında yer alan bu ada son yıllarda kendisini merak eden turistlerin uğrak yeri olmaya başlamıştır.Giresin Adası giriş ücreti olmadığını belirterek bu doğal güzelliğin keyfini sürmenizi dileriz. Antik Çağ ve Orta Çağ dönemlerinde insanların yerleşim yeri olarak kullandıkları bu ada bugün meraklı turistlerin uğrak yerleri arasında yerini almaktadır. Ada içerisinde zamanında kullanım alanı olmuş olan kilise, şapel, pithoslar, mezarlar ve sarnıç dikkatlerinizi çekecektir. Giresun Adası efsanesi ile de buraya gelenleri içine çekmektedir. Efsaneye göre kralın kızı bir çobana aşık olur ve bu aşkı sebebiyle tüm taliplerine hayır cevabı verir. Buna çok kızan kral kızını bu adaya hapseder ve kızının aşık olduğu genç çobanı kilisenin karşısında bulunan ağaçlardan birine astırır. Sevdiği adamı bu halde gören kız da kendisini asarak hayatına son verir. Giresun gezilecek yerler arasında mutlaka yer verilmesi gereken bu görkemli güzellik sizleri de büyüsü altına alacaktır.

 • Rize’de bulutlar arasında bir yayla Sırt Yaylası

Altıparmak dağlarının muhteşem manzarasına sahip Sırt Yayla doyumsuz bir manzara keyfini sizlere sunuyor. Yeni evlerin yapılmaya başlaması ile doğal dokusu biraz zayıflayan bu yayla 300 haneli bir yerleşim yeridir. Görünümünde eski ahşap ve taş evlerin dikkatinizi çekeceği bir yere Rize araç kiralama firmaları tarafından sizlere sunulan kolaylıklar sayesinde ziyaretinize hazırdır. İnsanoğlunun doğa ve dünya karşısında ne kadar da küçük olduğunu ispat eder nitelikte yükselen dağları izlerken uzaklara dalıp gitmeniz mümkün. Ardeşen tarafından bulunan bu yayla Karadeniz turunuzun unutulmaz yerleri arasında yer alacaktır.

 • Sodalı Göl olarak da bilinen eşsiz manzara sahibi Mavi Göl sizleri aşka teşvik edecek

Henüz çok yakın bir zamana kadar keşfedilmemiş olması üzücü olan bu doğa harikasını görmeden Karadeniz turunuzu bitirirseniz çok üzülürsünüz. Ordu-Giresun havalimanı araç kiralama şirketlerinden edinmiş olduğunuz konforlu aracınız ile Giresun’un Dereli ilçesine ulaşırsanız Kuzalan Tabiat Parkı içerisinde bu gölün görkemi ile tanışabilirsiniz.

Her yıl ortalama olarak 100 bin kişinin ziyaret etmiş olduğu Mavi Göl Türkiye’nin eşsiz güzelliklerinden sadece birisi olarak Karadeniz turunda karşınıza çıkıyor olacak. Unutulmaz anlarınızı fotoğraf kareleri ile ölümsüzleştirmeyi unutmamalısınız. Buradan ayrılırken içinizde oluşacak olan hüzün sizi tekrar buraya gelme içgüdüsüne dönüşecektir.

Trekking tutkunu bir gezginseniz bu göl sizler için unutulmaz anılar biriktireceğiniz mükemmel bir seçenek olacaktır. turkuaz rengini kireç taşlarının suya karışması sonucu edinen göl eşsiz maviliği ile burayı ziyarete gelenleri büyüsü altına almaktadır.

trabzon sümela manastırı

Karadeniz’i gezmelere doyamayacaksınız

 • Ordu’da bir tabiat parkı – Ulugöl Tabiat Parkı

Elazığ havalimanı araç kiralama firmalarının sunmuş olduğu güzel hizmetler sonucu edinmiş olduğunuz kiralık aracınız ile Karadeniz turunuza devam ederken mutlaka uğrak yeri yapmanız gereken bir yer olan bu tabiat parkı Türkiye’nin en temiz havasına sahip olması ile ün salmıştır. Tabiat parkı içerisinde bungalov yapıları görmeniz mümkün. Bu güzel yapılar doğa ile iç içe yapısı sayesinde muazzam bir görüntü sergilerken sizleri kendisine hayran bıraktıracaktır. Orman yolunda sessiz ve huzurlu bir yürüyüş ile kendinizi dinlenmiş hissedecek ve gölün etrafında dolanırken iş yaşamındaki stresli zamanlarınızı geride bırakacaksınız.

Tabiatı ve doğayı sevenler için güzel bir keşif olacak olan bu parkı çok sevecek ve tekrarlanacak bir Karadeniz turunuzda mutlaka yine burayı ziyaret edeceksiniz.

 • Bulutlara dokunmaya az kala Pokut Yaylası

Açık hava ve manzara tutkunlarını kendisine çeken Pokut Yaylası Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunmaktadır. Özellikle fotoğraf tutkunlarını kendisine aşık etmeyi başaran bu doğal güzellik her yıl daha fazla turisti kendisine çekmeyi başarmaktadır. Minik çiçekler ile bezenmiş yaylada bulutların üzerinde yürümenin provasını yapacaksınız. Temiz havanın iştah açıcı özelliğini atlamamalısınız bu yaylada gezerken yemek yeme isteğinizin artması tamamen doğaldır.

Bu yayladan ayrılırken aklınızda kalacak muhteşem manzarayı fotoğraf kareleri ile sevdiklerinizle paylaşmayı unutmamalısınız.

 • Yolunuz Gümüşhane’ye düşmüşse Satala Antik Harabeleri sizleri bekliyor olacaktır.

Gümüşhane gezilecek yerler arasında mutlaka görülmesi gereken bir yere sahip olan Satala Antik Kenti Roma İmparatorluğu zamanında bir savunma karargâhı olarak hizmet etmiştir. Günümüze ulaşmayı başarmış su kemerleri arasında bulunan 4 adet su kemerini incelemeden bu bölgeden ayrılırsanız üzülürsünüz. Taş yapıtlar arasında yer alan taş çeşmeler dikkat çekici güzellikleri ile sizleri kendisine hayran bıraktıracak şekildedir. Gümüşhane ilinin Keltik ilçesi sınırları içerisinde bulunan Sadak Köyü bu yapıların adresi olarak bilinmektedir.

Tarihi yapılara meraklı kişilerin gözde mekânları arasında yer alan bu yapı Karadeniz turunuzda unutulmaz anlar yaşamanıza ve güzel anılar biriktirmenize vesile olacaktır. 

 

aracimi kiraya vermek istiyorum

Arabamı Kiraya Vermek İstiyorum

Araba kiralama sektöründe hizmet vermekte o...

İzmir Atv Kiralama

İzmir ATV Kiralama Hizmeti 

Günümüz çağının...

İzmir Motorsiklet Kiralama

İzmir Motosiklet Kiralama

Özellikle tarihi ve doğal güzellik...

İzmir Bisiklet Kiralama

İzmir’de Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Gezmeyi ve y...

Gökçeada Feribot Sefer Saatleri – Eskihisar ile Topçular Arası Feribot Sefer Ücretleri

Gökçeada Feribot Sefer Saatleri – Eskihisar ile Topçular Arası F...