BLOG

Hızlı ve Öfkeli Serisi İnceleme

Yazar: Admin
2 yıl önce
Kategori: BİLGİ

Hızlı ve Öfkeli Serisi İnceleme

Otomobil tutkunlarının en sevdiği sinema yapımlarından olan Hızlı ve Öfkeli, farklı yarış arabalarının sahne aldığı bir film serisidir. Hem kolay bir şekilde ulaşım sağlamak isteyen hem de otomobillere tutkulu olan insanlar için arabalar oldukça önemlidir. Hayatın en önemli ihtiyaçlarından biri olan araçların farklı özellikleri vardır. Hız tutkunu olan kişiler için önemli olan arabalar, son yıllarda modern bir şekilde üretilmeye devam ediyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte araçlara eklenen yeni özellikler birçok kişi tarafından takip ediliyor. Araba temasının oldukça kaliteli bir şekilde işlendiği Hızlı ve Öfkeli serisi ile ilgili çeşitli araştırmalar yapılıyor. Hızlı ve Öfkeli serisi kaç filmden oluşuyor ve serinin filmlerinde kullanılan araç modelleri nelerdir gibi konular merak ediliyor.

Hızlı ve Öfkeli Araştırması

Yabancı sinema sektöründe 70’li yıllardan beri ortaya çıkan ve birçok sinema sever tarafından takip edilen araba temalı yapımlar, 2000’li yıllar geldiğinde etkisi arttırmıştır. 2000’li yılların başında ortaya çıkan efsane film serisi ile yeni bir dönem başlamıştır. Araba sahnelerinin yanı sıra aksiyon ve heyecan dolu içeriğiyle birçok kişinin beğenisini kazanan Hızlı ve Öfkeli film serisi, Türkiye’de de birçok kişi tarafından merakla takip ediliyor. Konusu araba olan filmler arasında önde gelen seri hakkında önemli bilgiler bulunuyor.

Hızlı ve Öfkeli Serisinin İlk Filmi Ne Zaman Yayınlandı?

Rob Cohen tarafından yönetmenliği yapılan ilk Hızlı ve Öfkeli filmi 2001 yılında yapıldı. California’da çekilen filmin oyuncuları arasında Paul Walker, Vin Diesel, Mizhelle Rodrigues ve Jordana Brewster gibi isimler bulunuyor. 35 milyon dolarlık bütçe ile çekilen filmin bilinen bütçe hasılatının 209 doları geçmesi dikkat çeken bir bilgi olarak öne çıkıyor. Filmde otomobil tutkunlarının dikkatini çeken araçlardan biri de 1995 yılında üretilen Toyata Supra MkIV isimli arabadır. 3.1 motoruyla oldukça güçlü olan araç, filme damgasını vuran öğelerden biridir. Hızlı ve Öfkeli serisinin ilk filmi Türkiye’de de birçok film sever tarafından ilgiyle izlenmiştir.

Hızlı ve Öfkeli Kaç Filmden Oluşuyor?

Hızlı ve Öfkeli serisinin takipçileri tarafından en çok merak edilen sorulardan biri de serinin kaç filmden oluştuğudur. Daha Hızlı ve Daha Öfkeli isimli 2.filmden sonra vizyona giren farklı tamamlayıcı yapımlar, ana film olarak sayılmıyor. Hızlı ve Öfkeli: Tokyo Yarışı’nda isimli filmde ise serinin ana oyuncuları bulunmuyor. Filmin öne çıkan özelliklerinden biri de daha sonra yayınlanacak olan filmlerde rol alacak olan Han Luen’in oynadığı ilk film olmasıdır.

Hızlı ve Öfkeli Serisi Filmleri

2001 yılında vizyona giren ilk filmin ardından 2003 senesinde yapılan 2.filmde milyonlarca kişi tarafından izlenmiştir. 2.filmin yönetmenli koltuğunda John Singleton oturmuştur. Serinin 2.filmide ana oyuncular rol amaya devam etmiştir. Eva Mendes, Paul Walker ve Tyrese Gibson gibi oyuncuların rol aldığı film, 76 milyon dolarlık bütçe ile çekilmiş olsa da gişelerde aynı oranda başarı sağlayamamıştır.

Tokyo Yarışı isimli filmle 2006 yılında yeniden izleyicilerin karşısına çıkan Hızlı ve Öfkeli serisi, bu filmle de yüksek başarı sağlamıştır. 158 milyon doları aşan gişe hasılatıyla öne çıkan filmin büyük bir bölümü Japonya’da çekilmiştir. Serinin 4.filminde ise Vin Diesel’in yeniden dönmesiyle birlikte gişe hasılatları artmıştır. California, Dominik, Panama ve Meksika gibi yerlerde çekilen filmin oyuncu kadrosunda ana isimler yer almıştır.

İlk 4 filmde kazanılan başarı ve elde edilen yüksek hasılattan sonra serinin 5.filmini yapılmasına karar verilmiştir. Hızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu isimli film ile 2011 yılında izleyicilerin karşısına yeniden çıkan Hızlı ve Öfkeli, başarı elde etmeye devam etmiştir. Serinin 5.filminde rol alan Vin Diesel ve Paul Walker’in yanı sıra Dwayne Johnson tarafından ortaya koyulan başarılı performans izleyicilerin beğenisini kazanmıştır. Amerika ve Brezilya’da çekimleri yapılan filmin 626 milyon doları aşan gişe hasılatı büyük yankı uyandırmıştır. Filmin yönetmenlik koltuğunda ise Justin Lin bulunmuştur.

2013 yılında vizyona giren Hızlı ve Öfkeli 6 filminin yönetmenliğini James Wan üstlenmiştir. Çin, Amerika, İspanya ve İngiltere gibi ülkelerde çekilen filmin gişe başarısı artmaya devam etmiştir. 788 milyon dolar hasılatıyla dudak uçuklatan film, Türkiye’de de beğeniyle izlenmiştir.

Serinin 7.filmi olan Hızlı ve Öfkeli 7, 2015 yılında vizyona girmiştir. Vizyona giriş tarihinin üzerinden uzun süre geçmediği için günümüzde de ilgiyle izlenen filmin yönetmenlik koltuğunda James Wan oturmuştur. Dominik, Kanada, Amerika ve BAE ülkelerinde çekilen filmin gişe hasılatının yaklaşık olarak 1.5 milyon dolar olduğu biliniyor. Serinin 7.filminin en önemli özelliklerinden biri ise film çekildiği sıra farklı bir yerde trafik kazası geçirerek hayatını kaybeden Paul Walker’den gelen acı haber olarak dikkat çekiyor. Hızlı ve Öfkeli ekibinin derinden etkilendiği trafik kazası sonrası oluşan üzüntüye rağmen filmin çekimleri devam etmiştir.

Son Film Hızlı ve Öfkeli 8

2015 yılında yayınlanan Hızlı ve Öfkeli 7 filminin çekimleri sırasında Paul Walker’in hayatını kaybetmesiyle birlikte büyük yara alan film ekibi, 2019 yılında Hızlı ve Öfkeli 8 filmiyle yoluna devam etmiştir. F.Gary Gray tarafından çekilen filmin oyuncu kadrosunda ana isimler bulunuyor. Paul Walker haricindeki tüm oyuncuların rol aldığı serinin 8.filminde coğrafya olarak birçok yer tercih edilmiştir. Almanya, Amerika, Küba ve İzlanda gibi ülkelerde çekilen filmin gişe hasılatının 1.2 milyar dolar civarında olduğu biliniyor.

Hızlı ve Öfkeli Serisindeki Arabalar

Hızlı ve Öfkeli serisinin farklı filmlerinde adından sık sık söz ettiren önemli arabalar kullanılmıştır. Kullanılan arabalar arasında; Alfa Romeo Giulietta, 999 Nissan R34 Skyline GT-R, 1995 Volkswagen Jetta A3, 2000 Acura NSX, 2006 Aston Martin DB9, Ginetta G60, 2012 Lucra LC470, Civic, 1993 Mazda RX-7, 1997 Nissan 240SX, BMW 323is Coupe, 1995 Toyota Supra Turbo MkIV, 1995 Mitsubishi Eclipse ve 1994 Acura Integra GS-R gibi birçok araç bulunuyor.

 

aracimi kiraya vermek istiyorum

Arabamı Kiraya Vermek İstiyorum

Araba kiralama sektöründe hizmet vermekte o...

İzmir Atv Kiralama

İzmir ATV Kiralama Hizmeti 

Günümüz çağının...

İzmir Motorsiklet Kiralama

İzmir Motosiklet Kiralama

Özellikle tarihi ve doğal güzellik...

İzmir Bisiklet Kiralama

İzmir’de Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Gezmeyi ve y...

Gökçeada Feribot Sefer Saatleri – Eskihisar ile Topçular Arası Feribot Sefer Ücretleri

Gökçeada Feribot Sefer Saatleri – Eskihisar ile Topçular Arası F...