BLOG

Ayvalık Gezi Notlarından Şeytan Sofrası ve Şeytan’ın Ayak İzi

Yazar: Admin
2 yıl önce
Kategori: GEZİ REHBERİ

Ayvalık Gezi Notlarından; Şeytan Sofrası ve Şeytan’ın Ayak İzi

Adı bile ilgi çekmeye yetiyor. Şeytan Sofrası ve Şeytanı’ın ayak izi. Ayvalık’a gidip görmeyen yok gibidir. Yolunuz Ayvalık taraflarına düşerse mutlaka gidip görmelisiniz. Şeytan’ın ayak izi nerde? Nasıl ulaşım sağlayabilirim? Ayvalık’tan veya Balıkesir merkezden nasıl daha kolay gidebilirim? En kolay ulaşımın araç kiralama olacağını ifade ederek sorularınıza cevap mahiyetindeki yazımıza geçelim. İstifadeli olması dileğiyle…  

Şeytan Sofrası; Ayvalık’ın Mutlaka Görülmesi Gereken Yerlerinden

Ayvalık, Ege Bölgesi’nde yer alan harika bir tatil beldesidir. Doğal güzellikleri sizi kendinizden alır. Bazılarının aradığı lüks oteller veya yüksek fiyatlı mekanlar yoktur Ayvalık’ta. Ayvalık, Balıkesir iline bağlı küçük ve şirin turistik ilçedir. Ayvalık’ın etrafında 22 tane ada vardır. Şeytan Sofrası, dillere destan manzarasından dolayı ilçeye gelen nerdeyse herkes tarafından ziyaret edilir. Daha önce gitmediyseniz yazımızı okuduğunuzda hemen gitmek için planlar yapmaya başlayacağınıza eminiz.

Yüksekçe bir tepede konumlanmış olan Şeytan Sofrası’nın manzarası gerçekten etkileyici. Yukarı çıktığınızda tepeden göreceklerinizin etkisinden uzun zaman çıkamayacaksınız. Şeytan Sofrası’ndan baktığınızda önünüzde kocaman bir deniz ve içinde bir sürü adacıklar göreceksiniz. Birçok kişinin merak ettiği Midilli Adası bu adalar içinde. Tam duvara asmak için bir tablo edasında bir manzara var karşınızda.

Şeytan Sofrası’na geldiyseniz mutlaka güneşin batışını izlemelisiniz. Güneş uçsuz bucaksız deniz üzerinde önce kızarır ve sonra yavaş yavaş saklanmaya başlar. Belki de dünyanın en etkileyici güneş batımı manzarası. Uzun bir müddet gözlerinizi bu güzel manzaradan ayıramayacak dalıp gideceksiniz.

Gün batımına kalamam diyorsanız erkenden gelin ve doğuşunu izleyin. Ben Şeytan Sofrası’na gittim demeniz için mutlaka güneşin doğuşunu veya batışını izlemelisiniz yoksa eksik kalacaktır. Yani o kadar yol gidip, tepelere çıkıp yoruldunuz. Şimdi karnınızı doyurmanız gerekir. Zeytini ile tanınan Ayvalık’ın meşhur bir lezzeti daha var. Bilen bilir ama bilmeyenler için söyleyelim; Ayvalık Tostu. Harika bir lezzettir Ayvalık tostu. Şeytan Sofrası’nı gezdikten sonra bir Ayvalık tostu iyi gider.

İlginç Hikayesiyle Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası olunca adı illaki bir efsanesi de olacaktır. Özellikle böyle eksantrik adı olan yerlerin dayandığı bir hikaye vardır. Şeytan Sofrası’nın adı ile özdeşleşen bir efsane anlatılmaktadır halk arasında. 

Ayvalık uzun yıllar Rumların yaladığı bir yerdir. 1500’lü yıllarını Osmanlı Devleti’nin hakimiyetinde geçirmiş. O dönemlerde Ayvalık bölgesinde yaşayan Penelope adında bir adam varmış. Bu adam kiliseye karşı gelmiş. Kiliseye karşı gelmesinin neticesinde cezalandırılmış tabiki. Kilise Penelope’yi şeytanlaştırıp kovunca adamcaz kendine gidecek bir yer bulamamış. En sonunda şimdiki Şeytan Sofrası’nın olduğu tepeyi kendine mesken edinmiş. Penelope uzun yıllar tek başına bu tepede yaşamış.

Penelope şehirden ayrılmış tepeye yerleşmiştir. Fakat bölgede kuraklık yaşanmaya başlayınca halk sebep olarak Penelope’nin kiliseye isyan etmesini neden olarak görmüş. Toplanan halk Penelope’yi yakalayıp öldürünce kuraklığın biteceğine inanmış. Yola çıkmışlar. Durumu fark eden Penelope, bir sürü çeşitten oluşan harika bir sofra hazırlamış. Uzun zamandır kıtlıkla mücadele edenler sofrayı görünce niye geldiklerini unutup yemeye hücum etmişler. Penelope de onların yemek yemesini fırsat bilip oradan kaçıp kurtulmuş. Penelope’nin kurduğu sofradan dolayı mekanın adı Şeytan Sofrası olarak kalmış.

Şeytan’ın Ayak İzini Görmek İsteyene

Şeytan’ın ayağının izi var mı gerçekten? Bu mitolojik bir şey bence. Ama tepenin uç kısmında kocaman bir ayak izi var. Ayak izinin olduğu yer çok rüzgarlı. Etrafı demir parmaklıklarla çevrili. İnsanlar demir parmaklıklara kırmızı kurdeleler bağlayıp, ayak izi çukuruna para atıp dilek dilemekte Koca ayak izinin Şeytan’ın ayak izi olduğu söylenmekte. Mitolojik efsaneye göre Zeus’un sütannesi İda, şeytanın Zeus’a zarar vereceğini düşünür. Zarar vermemesi için şeytanı kovalar. 3 ayaklı olan şeytanın kaçarken ayak izlerini bıraktığına inanılır. 3 ayak izinden biri Şeytan Sofrasında, diğeri İda Dağı’nın eteklerinde ve en sonuncusunun da Midilli Adası’nda olduğuna inanılmakta. İnanırsınız, inanmazsınız buna siz karar verin. Fakat ayak izinin kocaman olduğunu tekrar vurgulamak isterim.

Şeytan Sofrası’na Ulaşım Seçenekleri?

Şeytan Sofrası, Ayvalık ilçe merkezine çok uzak değil. İlçe merkezinin yaklaşık olarak 10 km güneyinde. Küçükköy Mahallesi’ne bağlı bir tepenin üzerinde. Şeytan Sofrası’na ticari taksiyle gidebilirsiniz. Çok fazla yazmayacaktır. Fakat güneşin doğuşunu, batışını izlemek istediğim zaman mekandan ayrılmak istiyorum diyorsanız Balıkesir Ayvalık araç kiralama hizmetlerinden yararlanmalısınız. Araç kiralama işlemlerini yaptıktan sonra hemen yola çıkabilir, istediğiniz zaman dönersiniz.

Ayvalık merkezden çıktıktan sonra Sarımsaklı istikametine gitmelisiniz. Sarımsaklı ’ya doğru giderken dikkatli gidin. Şeytan Sofrası tabelalarını görmeye çalışın. Tabelaları takip edin. 1 kilometre kadar gidin. Yolunuz biraz yokuş olacak. Yokuşu çıktıktan sonra tepenin başında Şeytan Sofrası’nı göreceksiniz. Gün doğumunda yine tenha oluyor da gün batımında felaket kalabalık olur. Erkenden yola çıkmanızı tavsiye ederiz. Erken giderseniz hem kendinize hem de aracınıza daha kolay yer bulabilir, güneşin batışını daha rahat izlersiniz. 

 

aracimi kiraya vermek istiyorum

Arabamı Kiraya Vermek İstiyorum

Araba kiralama sektöründe hizmet vermekte o...

İzmir Atv Kiralama

İzmir ATV Kiralama Hizmeti 

Günümüz çağının...

İzmir Motorsiklet Kiralama

İzmir Motosiklet Kiralama

Özellikle tarihi ve doğal güzellik...

İzmir Bisiklet Kiralama

İzmir’de Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Gezmeyi ve y...

Amasya Ferhat ve Şirin’in Memleketi

Amasya; Ferhat ve Şirin’in Memleketi

Aşk, acı çekmektir d...