BLOG

Ardahan Gezilecek Yerler

Yazar: Admin
2 yıl önce
Kategori: GEZİ REHBERİ

Doğu Anadolu’nun en ücra köşesi sert iklimi ve çetin coğrafyasıyla insanı büyüleyen bir şehirdir. Gürcüler tarafından kurulduğu ve adının Şeytan Şehri olarak Gürcü kayıtlarına geçtiği yer alan bilgiler arasındadır. Daha sonra bulunduğu bölge Artaani olarak adlandırılıyor ve zamanla Ardahan’a dönüşüyor.

Ardahan ili, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, Gürcülerden sonra Osmanlı eline geçmiş olsa da çalkantılı tarihi 1921’de Türkiye sınırlarına dahil olmasıyla ve 1992’de Kars şehrinden ayrılarak şehir unvanı kazanmasıyla bitiyor. Kura Nehri’nin ikiye ayırdığı şehir kışın tam bir kar cenneti yazın ise bol yağışları sayesinde adeta bir çiçek bahçesine dönüyor. Yaz aylarında dağlarında birçok bitkinin yetiştiği ve balı ile meşhur bu ile uğradıysanız havalimanı araç kiralama şirketlerinden edineceğiniz bir araç ile Ardahan’ın her yerini doyasıya gezebilirsiniz.

Şeytan Kalesi

Ardahan’ın imzası, Ardahan denilince akla ilk gelen yerlerden olan Şeytan Kalesi Çıldır ilçesinde semalara karışmaktadır. Kayalık bir tepede bulunan bu eşsiz kale üç tarafı uçurumlarla kaplıdır. Görenleri hayrete düşürecek güzellikte olan Şeytan Kalesi, Orta Çağ’da inşa edildiği düşünülüyor. Ulaşımı biraz zor olsa da Ardahan araç kiralama şirketlerinden kiralayacağınız araç ile Çıldır ilçesinin Yıldırımtepe Köyü’ne varabilirsiniz. Ardından sizi zorlu bir yolculuk beklemekte. Şeytan Kalesine ulaşabilmek için patika yollardan geçmeniz ve uzun bir yolculuk yapmanız gerekiyor. Ancak sonunda karşılaşacağınız manzara ise tüm yorgunluğunuza değecek.

Atatürk Silueti

Atatürk Silueti, gerçekten de görmeniz gereken bir manzara. İlk defa 1954 yılında bir çoban tarafından keşfedilen manzara, fotoğraflanmasının ardından koruma altına alınmıştır. Damal ilçesinde yer alan bu eşsiz manzarayı görmek için temmuz ayında giderseniz Damal şenliklerine de katılabilirsiniz.

Çıldır Gölü

Ardahan’ın meşhur gölü, Ardahan Kars sınırında yer alan Çıldır Gölü sadece Türkiye’den değil dünyanın her yerinden görülmek için ziyaret ediliyor. Kışın tamamen donan bu göl yapılan at arabası gezintileriyle de herkesin ilgisini çekmekte. Birçok bölge halkı donmuş gölü delerek muhteşem balıkları avlamakta. Bu eşsiz gölü görmek ve manzarasına karşı göl üzerinde yürüyüş yapmak istiyorsanız Ardahan oto kiralama şirketleriyle kiralayacağınız bir araç ile ziyaret edebilirsiniz.

Göle Okçuoğlu Yaylası

Geçimini hayvancılık ile sürdüren bir halkın yaylaları da elbette muhteşem olacaktır. Ardahan’ın Göle ilçesinde bulunan Okçuoğlu yaylası ise eşsiz manzarası ve havası ile kampçıların uğrak noktalarından biri. Bu alan vahşi hayvanların da yuvası olduğu için mutlaka yöreyi bilen bir rehber tarafından gezilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Ardahan Kalesi

Ardahan Kalesi, şehrin merkezinde yer alan Osmanlı döneminde inşa edilen bir kale. Kolay ulaşımı ve eşsiz manzarasıyla Ardahan’ın en sık ziyaret edilen turistik yerlerinden biri haline gelmiştir. 16. yüzyılda inşa edilen kale yanından akan nehir ve tarihi dokusuyla görenlerde farklı duygular uyandırıyor. Eğer Ardahan’a uğrayacaksanız bu kaleyi mutlaka görmelisiniz. 
 

aracimi kiraya vermek istiyorum

Arabamı Kiraya Vermek İstiyorum

Araba kiralama sektöründe hizmet vermekte o...

İzmir Atv Kiralama

İzmir ATV Kiralama Hizmeti 

Günümüz çağının...

İzmir Motorsiklet Kiralama

İzmir Motosiklet Kiralama

Özellikle tarihi ve doğal güzellik...

İzmir Bisiklet Kiralama

İzmir’de Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Gezmeyi ve y...

Amasya Ferhat ve Şirin’in Memleketi

Amasya; Ferhat ve Şirin’in Memleketi

Aşk, acı çekmektir d...