BLOG

Anadolu’da Şaman Köyü Görmek İsteyenlere Balıkesir Tahtakuşlar Köyü

Yazar: Admin
2 yıl önce
Kategori: BİLGİ

Anadolu’da Şaman Köyü Görmek İsteyenlere; Balıkesir Tahtakuşlar Köyü 400

Anadolu’nun her bir karışı ayrı değerlerle dolu. Tahtakuşlar köyü, değeri çok fazla bilinmeyen hazinelerden biri. Balıkesir’de bulunan bu köye gittiğinizde bambaşka bir dünyaya gelmiş gibi hissedeceksiniz. Daha önce duymamış olanlar Tahtakuşlar köyünü bu kadar farklı kılan özelliği ne? İstanbul araç kiralama ile gitmek mümkün mü? Balıkesir merkezine yakın mı? Gibi bir soru soracaktır. Haklılar da Elif Omput gidip gezip görüp yazmadan önce birçoğumuz köyden habersizdik.

Ama artık Balıkesir’in Kazdağları’nın eteklerinde bir Şaman diyarı olduğunu biliyorsunuz. Hemen toplayın çantanızı düşün yollara. Balıkesir Edremit Kocaseyit Havalimanı araç kiralama ofisinden kiralayacağınız araçla köye çok çabuk ulaşım sağlayabilirsiniz. Gezgin bakışı ile hayata bakmak ve hep doğayla iç içe olmak istiyorsanız Tahtakuşlar Köyü tam size göre.

Bu Köy Resmen Açık Hava Müzesi

Türkler’ in İslam’dan önceki dinleri Şamanizm’dir. Her birimiz tarih derslerinden az çok Şamanizm’in ne demek olduğunu bilmekteyiz. Bilgilerinizin tarih kitaplarından kalma bilgiler olmasını istemiyorsanız Tahtakuşlar köyüne gelmelisiniz. Çünkü Tahtakuşlar Köyü, Şaman dini ayinlerini ve geleneklerini günümüzde yaşatmaya devam etmekte. Kitaplarda okuduğunuz birçok geleneği, ayini Tahtakuşlar köyü halkında görebilirsiniz.  Köy çok da uzak değil hemen Balıkesir’de.

Köyün kendi açık hava müzesi özelliğini taşırken köyde bir tane de gerçek müze var. Müze, Alibey Kudar tarafından açılmış Alibey Kudar, emekli bir öğretmen. Etnografya müzesini gezerken ilginizi çeken çok fazla objeyle karşılaşacaksınız. Her şeyi bırakın sadece müzeyi görmek için bile gelebilirsiniz. Emin olun hiç pişman olmayacaksınız. Alibey, müzeyi 1991 yılında açmış. Öğrencilerin giriş ücreti 2 TL, sivillerin ise 4 TL. AlibeyKudar, bu topraklarda doğmuş ve büyümüş. Vefasını da müze açarak ödemeye çalışmış.

Dünyanın Hiçbir Müzesinde Göremezsiniz

Dünyanın hiçbir müzesinde göremeyeceğiniz bir şeyi burada göreceksiniz desek! Gerçekten doğru. Müzede bulunan deri sırtlı deniz kaplumbağasını başka bir yerde görmeniz mümkün değil. Çok ilgi çekici bir varlık. 1997 yılında balık avlamak için denize açılan Mehmet Temiz adlı bir vatandaşın ağlarına takılmış. Mehmet Bey deri sırtlı kaplumbağayı müzeye vermiş. O zamandan beri müzede sergilenmekteymiş. Kaplumbağanın boyu tam olarak 1 metre 97 cm.

Müze içinde Emin Göksan adına düzenlenmiş bir bölüm var. Emin Göksan, Oramiraldir. Bölümde denizcilikle alakalı eşyalar sergilenmekte.

Müzeden kendinize bir hatıra veya sevdiklerinize hediye alabilirsiniz. Küçük takıların, eşyaların olduğu bölümden alışveriş yapabilirsiniz.

Müze dışında köyde bir de anıt ağaç bulunmakta. Kocaman anıt ağacın gölgesinin altında oturup soluklanabilirsiniz.

Tahtakuşlar Köyü’ne Ulaşım Seçenekleri

Gezi planları yapanların ilk sorusu Tahtakuşlar köyü nerde ve nasıl gidebilirim? Olur. Tahtakuşlar Köyü; Balıkesir iline bağlı Güre ilçesinin küçük bir köyüdür. Köye gitmek için Güre’yi geçtikten sonra ana yoldan içeri sapmanız gerekiyor. Ana yoldan sapıp 2 km kadar içeri gittiğinizde köye ulaşırsınız. Toplu taşıma araçlarıyla da köye gelebilirsiniz fakat biraz zahmetli olur. Araç kiralama fırsatlarını değerlendirirseniz zahmetsiz ve konforlu bir şekilde köye ulaşım sağlarsınız.

İstanbul’dan gelecek olanlar havayolunu kullanabilirler. Her gün İstanbul’dan Balıkesir Edremit Kocaseyit Havalimanı’na sefer yapılmakta. Ülkemizin farklı bir ilinde yaşıyorsanız da İstanbul aktarmalı Balıkesir’e uçabilirsiniz. Cheap Car Hire avantajlarını kullanarak araç kiralayıp uçaktan iner inmez köye geçebilirsiniz. Karayoluyla körfez İstanbul’a sadece 4 saatlik uzaklıkta. İstanbul araç kiralama ile çok hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Tahtakuşlar köyü ve yanında muhteşem güzelliklere sahip İda Dağının doğasını keşfetmek için daha fazla beklemeyin hemen yola çıkın.

 

aracimi kiraya vermek istiyorum

Arabamı Kiraya Vermek İstiyorum

Araba kiralama sektöründe hizmet vermekte o...

İzmir Atv Kiralama

İzmir ATV Kiralama Hizmeti 

Günümüz çağının...

İzmir Motorsiklet Kiralama

İzmir Motosiklet Kiralama

Özellikle tarihi ve doğal güzellik...

İzmir Bisiklet Kiralama

İzmir’de Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Gezmeyi ve y...

Amasya Ferhat ve Şirin’in Memleketi

Amasya; Ferhat ve Şirin’in Memleketi

Aşk, acı çekmektir d...