BLOG

Amasya Ferhat ve Şirin’in Memleketi

Yazar: Admin
2 yıl önce
Kategori: BİLGİ

Amasya; Ferhat ve Şirin’in Memleketi

Aşk, acı çekmektir derler. Ferhat ve Şirin tam olarak da bunu anlatmakta. Oldukça acıklı bir aşk hikayesidir Ferhat ile Şirin’inki. Hemen Amasya’ya gidip Ferhat ile Şirin’in hikayesini yerinde dinlemeye ne dersiniz? Ferhat ile Şirin nereli diye soranlar olabilir. Buruk hikayenin Amasya’da yaşandığı rivayet edilmektedir. Anadolu toprakları Ferhat ve Şirin gibi çok sevdalının aşkına şahitlik etmiş. Bir birini deliler gibi sevip kavuşamayanların hikayesidir Ferhat ile Şirin.

Amasya Merzifon Havalimanı araç kiralama hizmetlerinden kiralayacağınız araçla Ferhat ile Şirin’in gezdiği yerlerde gezebilir, aşklarını hissedebilirsiniz. Amasya’da havaalanı var mı? Sorunuza hemen cevap verelim ki var. Havayollarını kullanarak kente gelebilir ve İstanbul araç kiralama ile ekonomik ve konforlu bir gezi planlayabilirsiniz. Hemen seyahat planı yapmanızı sağlayacak keyifli makalemize geçelim.

Aşkının Acısıyla Yaşayamamanın Hikayesi; Ferhat ve Şirin

Aslında sonu hüzünlü biten aşkları pek sevmeyiz. Ama maalesef ki hayat her zaman bizi mutlu etmiyor. Bazıları Ferhat ile Şirin hikayesi doğru mu? Ki diyebilir. Bu bir efsane gerçek mi değil mi? Önemli olan içeriğinin gerçeği ne kadar yansıttığıdır. Hikayemize öncelikle Ferhat ile Şirin nereli? Sorusuna cevap vererek başlayalım. Şirin; Amasya Sultanı Mehmene Banu’nun kız kardeşidir. Ferhat ise Amasyalı genç bir nakkaştır. Ferhat, Şirin’i ilk gördüğü anda aşık olmuştur. Nakkaş olan Ferhat, sarayları ve mabetlerin duvar süslemelerini yapmaktadır. Yiğit bir delikanlıdır.

Ferhat’ın yaptığı süslemeler çok güzeldir. Nakışlarının güzelliğine sebep Şirin’e olan aşkının neden olduğunu söylerler. Ferhat bir müddet sonra Şirin’i istemesi için ailesini Mehmene Banu’ya gönderir. Ferhat’ın bilmediği bir şey vardır; O da Mehmene Banu’nun Şirin’den önce kendini görüp aşık olduğudur. Mehmene Banu, kız kardeşini çok sevmektedir. Fakat Ferhat’ın aşkı kardeş sevgisinden ağır basar. Kız kardeşi Şirin’i Ferhat’a vermemek için bahane bulması gerekir. Sonunda Ferhat’ın yapamayacağı bir şey bulur. Şehre su getirirse Şirin’i Ferhat’a vereceğini söyler.

Mehmene Banu, Ferhat’ın bunu yapamayacağını düşündüğü için söylemiştir. Fakat Ferhat alır eline kazmayı ve başlar kazmaya. Suyu getirebileceği en yakın yer Şahinkayası’dır ki orası da şehre çok uzaktır. Uzak muzak dinlemez Ferhat, vurur kazmasını, ufaktır kayaları. Aşkı öyle galip gelmiştir ki taş üstünde taş bırakmadan ilerler. Dağı yararak ilerle ve gün gelir dağ suyun yolunu açmak zorunda kalır. Durumdan haberdar olan Mehemene Banu, Ferhat’ı durdurmak için bir cadı bulur.

Cadı düşünür taşınır ve Ferhat’ı durduracak bir şey bulur; Şirin’in öldüğü yalanını söylemek. Ferhat’ın yanına gider ve neden uğraşıyorsun ki Şirin öldü fer her kazmayı vurduğunda. Şirin’in öldüğünü duyunca beyninden vurulmuşa döner Ferhat. Şirin yoksa bu dünya bana haram der. Dağı delmek için kayalara vurduğu kazmasını fırlatır havaya. Havada dönen kazma gelir düşer Ferhat’ın kafasına. Oracıkta ölür Ferhat. Cansız bedeni kayalıklardan dökülen suya karışır.

Ferhat’ın öldüğü haberini alan Şirin koşarak gelir kayalıklara. Ferhat’ın cansız bedenini görünce suların içinde dayanamaz atar kendini Ferhat’ının yanına. Mehmere Banu’nun imkansız olarak istediği şey gerçekleşmiş ve kente su gelmiştir. Fakat ne Ferhat, ne de Şirin vardır artık. Şehrin halkı iki aşığı yan yana iki mezara defnederler. Anlatılanlara göre mezarların üzerinde her yıl birer gül açarmış sevginin, aşkın sembolü olarak. Gelin görün ki iki mezar arasında bir de kara bir çalı açarmış sevenlerin kavuşmasını engellemek için.

Yeşilırmak’ın İçinden Geçtiği Şehir; Amasya

İki aşığın bedenini taşıyan suyun Yeşilırmak olduğun rivayet edilmektedir. Acıklı efsanenin izlerini sürmek, cansız açık bedenlerini taşıyan Yeşilırmak’ın ikiye ayırdığı Amasya’yı mutlaka görmelisiniz. Amasya’da havaalanı var mı hava yoluyla daha kolay geliriz diyorsanız; Evet Merzifon Havalimanı kente hizmet etmektedir. Çorum, Samsun, Yozgat ve Tokat ile komşu olan kente havayoluyla rahat, hızlı ve konforlu bir şekilde gelebilirsiniz.

Şehir merkezine 15 dakikalık uzaklıkta bulunan Amasya Merzifon Havalimanı araç kiralama imkanlarından yararlanarak kenti istediğiniz gibi gezebilirsiniz. Havalimanında şehir merkezine toplu taşıma araçları da ulaşım sağlamaktadır. Fakat toplu taşımalar belli saatlerde hareket etmekte ve şehir merkezine biraz daha uzun sürede varmaktadır.

Yeşilırmak kenarına sıralanmış ve harika bir görüntüye sahip Yalıboyu Evleri, Alçak Köprü, Amasya Kalesi, Amasya Saat Kulesi, Kral Kaya Mezarları, Büyükağa Medresesi, II.Beyazıt Camii ve Külliyesi, Şehzadeler Müzesi, Borabay Gölü, Herşana Dağı ve Kalesi’ni görmeden asla geri dönmeyin. Kente gelmenize vesile olan Ferhat ve Şirin Aşıklar Müzesi ise size duygu dolu anlar yaşatacak. Kenti gönlünüzce gezebilmek için İstanbul araç kiralama ofislerinden araba kiralamanızı tavsiye ederiz.

Yeşilırmak boyunca sıralanan Yalıboyu Evleri’nden bazıları pansiyon ve otel olarak hizmet vermektedir. Konaklamak için en güzel yer olduğunu söyleyebiliriz. Araç kiralama avantajlarını yaşayarak kentin en güzel lezzetlerini yapan restoranlarına kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Kentin meşhur lezzetleri arasında yer alan Güveç kurusu, baklalı yaprak sarması, ev baklavası ve Amasya bamyasının tadına bakmadan dönmeyin.

 

aracimi kiraya vermek istiyorum

Arabamı Kiraya Vermek İstiyorum

Araba kiralama sektöründe hizmet vermekte o...

İzmir Atv Kiralama

İzmir ATV Kiralama Hizmeti 

Günümüz çağının...

İzmir Motorsiklet Kiralama

İzmir Motosiklet Kiralama

Özellikle tarihi ve doğal güzellik...

İzmir Bisiklet Kiralama

İzmir’de Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Gezmeyi ve y...

Amasya Ferhat ve Şirin’in Memleketi

Amasya; Ferhat ve Şirin’in Memleketi

Aşk, acı çekmektir d...