BLOG

Adana Gezilecek Yerler

Yazar: Admin
2 yıl önce
Kategori: GEZİ REHBERİ

Toros Dağları’na sırtını dayamış, Seyhan Nehri’nin hemen yanı başında çok güzel bir konuma sahip olan Adana’da gezilecek yerler, mutfağı, zengin kültürü ve köklü geçmişi ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ilgisini çekiyor. Toplamda 15 adet ilçeye sahip olan Adana,60 km batısında bulunan Mersin-Tarsus doğusunda ise Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş, kuzey tarafında ise Kayseri ve Niğde ile sınırlarını paylaşıyor. Adana seyahatiniz için toplamda 2-3 gün yeterli olacaktır. Ziyaret için en uygun zaman dilimi ise Akdeniz iklimine sahip olduğu için yaz sıcakları malumunuz olduğu üzere aşırı sıcak olacaktır bu yüzden genellikle İlkbahar aylarını tercih etmelisiniz. Ziyaretiniz için Türkiye’nin çoğu ilinde geçerli olan ve ücretsiz müzelere giriş yapmanızı sağlayan Müzekart ile Adana’nın bünyesinde bulundurduğu müzeleri ve turistik yerleri ziyaret etmeniz mümkündür. Ayrıca Adana oto kiralama ile şehir içinde rahatlık ile gezebilirsiniz.

Adana Sembolik Yapılar

Sabancı Merkez Camii, Türkiye Diyanet Vakfı ile Sabancı Vakfı’nın ortak çalışması olarak inşa edilen Sabancı Merkez Camii bölgenin en çok ziyaret edilen merkezlerinden biridir. Camiinin yapımı 1198 yılında başlamış olmakla beraber tam olarak 10 yıl süren bir çalışma sonucunda hizmete girmiştir. Bu camii toplamda 6 minareli ,dört ders odası, on itikaf odası, sohbet odaları ve imam ile müezzin odaları mevcuttur.  28 bin 500 kişiye aynı anda ibadet edebilme özelliğine sahiptir. Taş Köprü, Seyhan Nehri üzerinde şehri iki parçaya ayıran köprü, 4. yüzyılda yapıldığına daire resmi belgeler bulunmaktadır. Köprü yapıldığı tarihten bu yana kadar sağlamlığını korumaktadır. 319 metre uzunluğunda ve 13 metre yüksekliğindedir.

Adana'daki Müzeler

Atatürk Evi Müzesi, Ramazanoğulları sülalesinden Süphi Paşa’ya ait olan bu konak, Osmanlı mimarisine uygun şekilde inşa edilmiştir. Toplamda beş kez Adana’ya gelen Mustafa Kemal Atatürk beş gelişinin ikisinde bu konakta konaklanmıştır. Bu müze 1981 yılında müze haline getirilmiştir. İçerisinde ise seyahatlerine ait fotoğraflar, belgeler ve bölgeye ait eseler ile savaş dönemlerine ait bazı eşyalar sergilenmektedir. Misis Mozaik Müzesi, 1959 yılından itibaren hizmet veren müzemiz, havalimanı araç kiralama hizmeti ile ulaşımı oldukça kolaydır. Müzede Misis Kenti’nden kalma 4.yy sonlarındaki tapınağın zemin mozaikleri sergileniyor, daha sonradan yapılan araştırmalarda mozaiklerin Genç Roma Dönemi’ne ait olduğu öğrenilmiştir.

Adana Çarşı ve Caddeler

Mısır Çarşısı ve Çakmak Caddesi, Seyhan’da yer alan diğer alışveriş yapabileceğiniz yerlerden birisi de Çakmak Caddesi ve Mısır Çarşısıdır. Özellikle Mısır Çarşı’sına giderseniz, meşhur şalgam suyu ve özel yapılan cezerye tatlısının da tadına bakmayı asla ihmal etmeyin. Ziya Paşa Bulvarı, Adana Metro Sineması adındaki yerin bir diğer ucu olan bulvarın üzerinde bir ok mağaza, kafe ve barlar yer almaktadır. Özellikle yaz aylarında saat 7’den sonra canlanan ve kalabalıklaşan bir caddedir. Aranılan herşeye kolaylıkla ulaşılabilirsiniz. Adana araç kiralama ile caddeyi gezebilirsiniz.
 

aracimi kiraya vermek istiyorum

Arabamı Kiraya Vermek İstiyorum

Araba kiralama sektöründe hizmet vermekte o...

İzmir Atv Kiralama

İzmir ATV Kiralama Hizmeti 

Günümüz çağının...

İzmir Motorsiklet Kiralama

İzmir Motosiklet Kiralama

Özellikle tarihi ve doğal güzellik...

İzmir Bisiklet Kiralama

İzmir’de Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Gezmeyi ve y...

Amasya Ferhat ve Şirin’in Memleketi

Amasya; Ferhat ve Şirin’in Memleketi

Aşk, acı çekmektir d...