BLOG

2020 Yılı Araba İçinde Sigara İçme Cezası

Yazar: Admin
2 yıl önce
Kategori: BİLGİ

2020 Yılı Araba İçinde Sigara İçme Cezası

Trafik kuralları düzenlemesiyle yasaklanan eylemlerden biri olan arabada sigara içmek hakkında çeşitli bilgiler bulunuyor.  2019 yılında ortaya çıkan “Dumansız Araçlar” düzenlemesiyle ortaya çıkan arabada sigara içme cezası nedeniyle farklı miktarlarda ceza ödeyen birçok kişi bulunuyor. Sağlığa büyük zararı olan sigara kullanımının araba içinde yasaklanmış olmasının birçok pozitif özelliği vardır. Ülkemizde yaygınlığı artan ve her geçen gün alt yaş sınırı düşen sigara kullanımı çeşitli sorunlara sebep oluyor. 2019 yılında yapılan düzenleme ile araçlarında sigara içemeyecek olan kişiler, içmeleri durumunda ödeyecekleri ceza miktarını merak ediyor. İşte, arabada sigara içme cezası ne kadar hakkındaki tüm ayrıntılar…

Araba İçinde Sigara İçme Cezasının Miktarı

Hem insanlara hem de doğaya önemli zararları bulunan sigara kullanımının trafikte yasaklanmasıyla birlikte çeşitli cezalar uygulanmaya devam ediyor. Araç kullanırken sigara kullanımının yasaklanmasıyla birlikte önemli caydırıcı cezalar dikkat çekiyor. Büyükşehirlerde trafik ekiplerinin sık sık kontrol ettiği ve yasağa uyulmadığı durumlarda arabada sigara içme cezası uyguladığı görülüyor. Taksi ve toplu taşıma araçlarının yanı sıra özel araçlardaki sürücü koltuğundan oturan kişilerin sigara içmesine yasak getirildi. Belirlenen yasaklarla birlikte arabada sigara içme cezası miktarı 153 TL olarak açıklandı.

Araç Kiralama Durumunda Trafik Cezaları Kime Yazılır?

Kiraladığı araç ile trafik cezası alan kişilerin merak ettiği birçok soru bulunuyor. Kiralık araç kullanırken kurallara uymayan kişiler, oluşan ceza durumlarındaki bedelleri kendileri ödüyor. Ceza kesilen gün ve saat gibi bilgiler belirli olduğundan dolayı araçlara yazılan trafik cezaları, kiralamayı yapan kişilere yansıtılıyor. Sürücüler araç kullanırken trafik polisleri tarafından yazılan ve sürücüden kaynaklanan ihlal durumlarının cezalarını da araç kiralayan kişiler ödüyor. Araç arızası sebebiyle ortaya çıkan ceza durumlarında ise araç kiralama firmasının sözleşmelerindeki maddeler önem kazanıyor. Bu konuda bilgi almak isteyen kişiler, araç kiralama formunu okuyabiliyor. Aynı zamanda araç kiralama hizmetlerini sunan personellerden de bilgi alınabiliyor.

Sigaranın İnsan Vücuduna Zararları

İnsan vücuduna birçok zararı olan sigara kullanımının bırakılması gerekiyor. Kanserojen maddelerle üretilen sigaranın içinde 4800 adetten fazla zararlı madde bulunuyor. Dumanı soluyan kişilerin, akciğerlerinde ve vücudunun çeşitli bölümlerinde hasarlar meydana geliyor. Sigara kullanımı; kalp ve damar hastalıklarının yanı sıra kanser, diyabet ve solunum yolu hastalıkları gibi birçok önemli rahatsızlığa sebep oluyor. Kandaki oksijen seviyesinin düşmesine sebep olan sigara kullanımı, vücudun farklı bölümlerine ciddi zararlar veriyor. Sigara, vücudun tamamını etkisi altına alarak yüksek riskli hastalıklara sebep oluyor.

Sigarayı Bırakma Yöntemleri Nedir?

Türkiye’de sayısı artan sigara kullanımının azaltılmasına yönelik çeşitli çalışmalar yapılmaya devam ediyor. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için sigara kullanımının en kısa süre içinde terk edilmesi gerekiyor. Bağımlılık yapan sigara kullanımından uzaklaşmak için tercih edilebilecek bazı alternatifler bulunuyor. Çeşitli önerileri uygulayan kişilerin sigarayı bırakması kolaylaşıyor. Sigara kullanımının bırakılması için kesin karar alınması gerekiyor. İnsanın kendine söz vermesi, bağımlılıklardan kurtulmak için atılabilecek önemli adımlardan biri olarak dikkat çekiyor. İradeli bir insan, sigara kullanımını çok rahat bir şekilde bırakabilecektir.

Sigara içmeyi hatırlatan etkenlerden uzak durarak sigara kullanımının bırakılması daha kolay olabiliyor. Sigara kullanımı yerine oyalayıcı görev üstlenecek hobiler tercih edilebiliyor. Lezzetli ve faydalı içecekler ile vakit geçirmek oldukça yararlı olabiliyor. Sigara içmediği günlerde kendini ödüllendiren kişiler, daha mutlu bir süreç geçirebiliyor. Sigarayı bırakmak isteyen kişilerin mutlaka yapması gereken uygulamalardan biri de spordur. Günlük ve düzenli spor sigaranın bırakılmasını kolaylaştıracaktır. Tüm bu önerilere rağmen sigarayı bırakmakta zorlanan kişiler, akupunktur tedavilerinin yanı sıra nikotin bandı ve sakızı gibi ürünleri tercih edebiliyor.

aracimi kiraya vermek istiyorum

Arabamı Kiraya Vermek İstiyorum

Araba kiralama sektöründe hizmet vermekte o...

İzmir Atv Kiralama

İzmir ATV Kiralama Hizmeti 

Günümüz çağının...

İzmir Motorsiklet Kiralama

İzmir Motosiklet Kiralama

Özellikle tarihi ve doğal güzellik...

İzmir Bisiklet Kiralama

İzmir’de Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Gezmeyi ve y...

Gökçeada Feribot Sefer Saatleri – Eskihisar ile Topçular Arası Feribot Sefer Ücretleri

Gökçeada Feribot Sefer Saatleri – Eskihisar ile Topçular Arası F...